Časopisy

 • Advances in Military technology

   Redirect to www.aimt.cz


  AiMT is a peer reviewed journal that provides insight into theoretical considerations and practical innovations in military and security technology. The journal covers a broad spectrum of interests including research, development, design, manufacturing, control, utilization, reliability, sustainability, and the effectiveness of new technologies for military and security requirements. AiMT builds a bridge between theoretical perspectives and practical considerations that are of active interest to the academic, scientific, business and policy communities.


  The journal welcomes original contributions of theoretical and practical interest, which have not been submitted to other journals, nor previously published. All submissions are refereed in a peer review process by experts appointed by the Editorial Board. AiMT is published semi-annually in June and November. Contributions are only published in English.


  Redirect to www.aimt.cz

 • Obrana a strategie

  Recenzovaný časopis Obrana a strategie je vydáván od roku 2001 a je určen přispěvatelům profesně se zabývajícím oblastí bezpečnosti a obrany, tj. bezpečnostním expertům, příslušníkům ozbrojených sil, akademickým pracovníkům, studentům relevantních oborů (bezpečnostní a strategická studia, mezinárodní vztahy, politologie aj.) a dalším zájemcům z řad české i mezinárodní bezpečnostní komunity. Vychází dvakrát ročně v internetové podobě. K publikování jsou přijímány pouze původní, dosud nepublikované texty, v anglickém (preferováno a zvýhodněno), českém a slovenském jazyce.

 • Vojenské rozhledy

  Teoretický časopis Ministerstva obrany ČR se stoletou tradicí.